Uudised ja teated

Valmis Rõuge vallavalitsuse ja selle hallatavate asutuste optimaalse struktuuri kujundamise analüüs

PRESSITEADE
31.05. 2019
Rõuge

Rõuge vallavalitsus tellis 2019. aasta alguses OÜ-lt Cumulus Consulting uuringu, mille põhjal analüüsida vallavalitsuse ja selle hallatavate asutuste toimimist ning mida võtta aluseks vallavalitsuse ja hallatavate asutuste optimaalse struktuuri kujundamisel piirkonniti. Praeguseks on analüüs valmis, selle tulemused kanti ette 21. mail toimunud volikogu istungil ning uuringu raport on leitav Rõuge valla kodulehel. 

Analüüs annab ülevaate maaelust üldiselt, seda võiks ilmselt laiendada suurele osale Eestimaa maapiirkondadest. Ühinenud vallad ei vaja teenuste kvaliteetseks pakkumiseks endiste valdade piirides teenuste ja allasutuste üks-ühele liidetud summat, vaid tervikut nägevaid lahendusi. Rõuge valla rahvaarv, kuigi üldjoontes stabiilne, on piirkonniti väga erinev ja kohati kriitiliselt madal. Sarnaselt Eesti üldisele on langustendents loomuliku iibe arvelt 15–30 inimest aastas, kõikuv rändeiive mõjutab seda arvu veelgi. Uuringus kaardistati lisaks piirkondade demograafiale ka kõigi asutuste seisukord, nende hõivatus ning majanduslikud näitajad. Praegu on Rõuge valla hallata 27 erinevat asutust, mis tegutsevad 25 hoones kaheteistkümnes asustusüksuses. Uuringu tulemustest lähtuvalt tehti vallavalitsusele ettepanekuid hallatavate asutuste kasutuse ja tööjõuga seotud kulude optimeerimiseks ning piirkonniti teenuste mahu vastavusse viimiseks tarbijaskonnaga. Ettepanekud ei puuduta valdkondade töö sisulist korraldamist – muudatuste elluviimine, kui seda kavatsetakse teha, eeldab sõltuvalt teemast täiendavaid analüüse. 

Vallavalitsuse ja volikogu jaoks on valminud analüüsi näol tegu väga põhjaliku abistava materjaliga edasiste tegevuste planeerimiseks, sellest saab sisend nii arengukavale kui valla eelarvele. Analüüsi raportist selgub mõneti ootuspäraselt, et nii mõnigi toimemudel, mis juba enne haldusreformi väikestes valdades üsna piiripealselt toimis, on ühinenud valla vaates lähenemas kriitilisele punktile, kust vanal moel jätkates edasi liikuda pole võimalik. See tähendab, et vallavalitsust ja volikogu ootavad lähiaastatel ees otsused valla struktuuri järk-järguliseks ümberkujundamiseks. Viimane hõlmab nii vallavalitsuse ja allasutuste tööjõu hõivatust kui majandamiskulusid, samuti vallale kuuluva kinnisvara otstarbekuse hindamist senisest otsustavamalt.

Rõuge vallavanem Mailis Koger: „Muutused ei tule üleöö ega emotsioonide ajel, raporti tulemusi vaadeldakse valdkondade kaupa. Ükski analüüsis välja pakutud optimeerimismeede pole vallavalitsuse jaoks üleliia lihtsasti teostatav ei emotsionaalselt ega praktiliselt, kõik otsused vajavad laiemat arutelu kogukonnas ja volikogus. Esmatähtsana tuleb tagada, et teenuste kättesaadavus säiliks piirkondades mõistlikkuse piires ka pärast muudatuste elluviimist."

Kindlasti pole muudatusteks vajalike tegevuste eesmärk teenuste kaotamine, vaid otstarbekas ümberkorraldamine. See võib tähendada nende mahu vähendamist, koondamist ühise katuse või juhtimise alla, alahõivatud töökohtade ühendamist, mõne teenuse mobiilseks muutumist või muid lahendusi. Hinnanguliselt oleks saavutatav kokkuhoid pikas perspektiivis jooksevkuludelt umbes pool miljonit eurot aastas, lisanduvad tulud valla jaoks ebaotstarbeka kinnisvara võõrandamisest. Vabanevaid vahendeid saab suunata uutesse investeeringutesse ja arendusprojektidesse. 

Analüüsi raportiga saab tutvuda Rõuge valla kodulehel aadressil https://rouge.kovtp.ee/valla-struktuuri-analuus.

Uuringu valmimist rahastati Euroopa Sotsiaalfondi projektiga „Rõuge vallavalitsuse ja selle hallatavate asutuste optimaalse piirkondliku struktuuri kujundamine" (meede Kohalik ja regionaalne arendusvõimekus: Kohaliku omavalitsuse üksuste koostöö- ja juhtimisvõimekuse tõstmine – 10.09.2018–31.10.2018). Projekti kogumaksumus oli 11 880 €, sh 1 880 € Rõuge valla omaosalus.

 

Lisainfo:
Mailis Koger
Vallavanem
Rõuge Vallavalitsus
5305 5555
mailis@rauge.ee

Koostas
Viivika Nagel
kommunikatsioon@rauge.ee