Jäätmeveo korraldusest Rõuge vallas alates 01.04.2024

Rõuge vallas jätkab jäätmevedu ka uuel perioodil (1. aprillist 2024 kuni aastani 2029) Eesti Keskkonnateenused AS. 

Seoses sellega on meie elanikke ootamas mõned olulised muudatused seoses biolagunevate jäätmetega ning segapakenditega.

HEA TEADA:

  • Eramajapidamised loetakse automaatselt kompostijateks ning neile ei rakendu korraldatud jäätmeveoga biojäätmete üleandmise kohustust. Oluline on, et toidujäätmeid segaolmejäätmete (prügi) konteinerisse ei pandaks, vaid kompostitaks oma majapidamises. 
  • Kortermajades on kohustus koguda eraldi nelja liiki jäätmeid: segaolmejäätmed, paber ja kartong ning biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed, pakend.

Kortermajadel soovitatakse biolagunevate jäätmete kogumiseks kasutusele võtta 80–140-liitrised konteinerid, millega saab jäätmed jäätmevedajale üle anda.

Seoses biolagunevate jäätmete kogumise kohustusega palume korteriühistute esindajatel ühendust võtta Rõuge valla keskkonnaspetsialistiga (Margit Päkk: margit.pakk@rougevald.ee, 5346 7448).

  • Eramajapidamistel on kohustus anda tasuta ära segapakendeid. Selleks otstarbeks toob jäätmevedaja tasuta pakendikotid, millega saab jätta pakendid jäätmeveo päeval segaolmeprügi konteineri juurde.

Miks on vaja biojäätmed ringlusse võtta? 

Biojäätmetest tehakse kompostmulda ja biogaasi. Nõnda hoiame toitained ringluses ja kasutame vähem mineraalväetisi. Tore on ka mõelda, et rohelise bussi kütuseks on sinu kartulikoor. Nõnda liigume ringmajanduse poole!

Anaeroobses prügilas tekib biojäätmetest prügilagaas, mis rikub meie kliimat. Prügilad on kasvuhoonegaaside tekitajatest Euroopas lausa neljandal kohal. Seetõttu pole biojäätmete viskamine segaolmejäätmetesse enam lubatud!

Kui kogume biojäätmed eraldi, on teiste jäätmete kvaliteet kõrge. Pakendi- ja paberikonteinerid jäävad puhtaks ja kõik kogutu saab minna ringlusse. Ükski inimene ei pea kokku kallatud sodi hiljem üle sortima! 

Allikas: Keskkonnaameti koduleht

Soovin oma maja eramaja juurde kompostrit, kust ma selle saan?

Biolagunevate jäätmete tarvis on kaubanduses ja e-poodides saadaval valik kompostreid, kuid neid pole keeruline ka ise kodus valmistada. Kindlasti on Rõuge vallas hulk puutööd tegevaid ettevõtteid, kellega just oma vajadustele vastava kompostri valmistamises kokkuleppele saab.

Korraldatud jäätmevedu

Korteriühistute ja tiheasustuse majapidamiste tasuta biojäätmete konteinerid on valmis üle andmiseks

Rõuge Vallavalitsus on valmis üle andma KIK projekti „Rõuge valla biojäätmete liigiti kogumise rakendamise" raames hangitud biojäätmete konteinerid.  

Konteinerid on jõudnud Rõugesse vallamaja juurde, nende üle andmiseks palume korteriühistute ja majapidamiste esindajatel võtta nende kätte saamise korraldamiseks ühendust valla keskkonnaspetsialistiga (5346 7448, margit.pakk@rougevald.ee) vallavalitsuse tööaegadel.  

Konteinerid antakse üle pärast lepingu sõlmimist ja liidetakse regulaarse biojäätmete veoteenusega, palume enne lepingu allkirjastamist ja suhtlemist keskkonnaspetsialistiga mitte konteineri järele tulla. 

Konteinereid saavad tasuta kasutamiseks Rõuge valla korteriühistud, kellel on alates 1. aprillist 2024 biojäätmete kogumise ja üleandmise kohustus, ning tiheasustusala jäätmevaldajad, kellel on korraldatud jäätmeveo leping ja kus on olemas rahvastikuregistri andmete kohane elukoht vähemalt ühel isikul.  

Biojäätmete äravedu toimub üldjuhul iga kahe nädala tagant ja selle maksumus on 80 liitrise konteineri puhul 0.68 senti (sh km 22 %) ja 140 liitrisel konteineril 1.18 eurot (sh km 22%). Lisateenusena pakub AS Eesti Keskkonnateenused soovijatele vooderduskotti, mille maksumus on mõlemal konteineri suurusel 2.32 eurot käibemaksuga tükk.  

Konteineri tasuta kasutamiseks saanud korteriühistu või majapidamine on kohustatud kasutama seda sihipäraselt vähemalt kolm aastat.