Detailplaneeringu algatamine: Rõuge kirikumaa ja Pihlaka katastriüksuste detailplaneering

Volikogu algatas Möldri külas Rõuge kirikumaa ja Pihlaka katastriüksuste detailplaneeringu ja jättis algatamata keskkonnamõju strateegilise hindamise.

Rõuge Vallavolikogu algatas 20. juuni 2024 otsusega nr 1-3/39 Möldri külas Rõuge kirikumaa (katastritunnus 69701:004:0015, registriosa nr 1736741) ja Pihlaka (katastritunnus 69701:004:0009,. registriosa nr 1736641) katastriüksuste detailplaneeringu ning jättis algatamata keskkonnamõju strateegilise hindamise. Detailplaneeringu koostamise peamine eesmärk on pereelamukruntide ja äri- ja sotsiaalotstarbeliste kruntide moodustamine ning hoonetele ja neid teenindavatele ehitistele ehitusõiguse määramine. Tervikliku ruumilahenduse kavandamiseks hõlmab planeeringuala ka Hariduse tn 7 (katastritunnus 69701:004:0014, registriosa nr 1736741) ja Aleviku (69801:001:0329, registriosa nr 16008650)  katastriüksuseid ning osaliselt katastriüksuseid 25195 Käätso-Rõuge-Luutsniku tee (katastritunnus 69701:005:2810, registriosa nr 7967150) ja 25157 Rõuge rahvamaja tee (katastritunnus 69701:004:1500, registriosa nr 7773850). Planeeringuala suurus on ligikaudu 19,2 hektarit.

Arvestades kavandatud tegevuste mahtu, iseloomu, planeeringuala suurust ja paiknevust ning Natura 2000 võrgustiku ja Haanja looduspargi kaitse-eesmärke ja nende vajadusi, ja et ei kaasne eeldatavasti planeeringu elluviimisega olulisi keskkonnamõjusid, sh ei ole oodata ebasoodsaid mõjusid Natura 2000 võrgustiku sidususele ega teistele kaitstavatele loodusväärtustele jäeti keskkonnamõju strateegiline hindamine algatamata. Keskkonnatingimusi tagavad nõuded on võimalik määrata detailplaneeringu koostamise käigus ja kui planeeringu koostamisel ilmneb vajadus täiendavate uuringute järele või ilmneb uusi olulisi asjaolusid, tuleb vastavad uuringud ellu viia ning tulemustega arvestada planeeringulahenduse väljatöötamisel ja elluviimisel. Planeeringuga ei seata ohtu inimese tervis ja heaolu, kultuuripärandit ega vara, pigem on oodata positiivset mõju sotsiaalsele kapitalile, piirkonna atraktiivsusele ja vara väärtusele. Detailplaneeringu aluskaardiks tuleb koostada topo-geodeetiline uuring ning kui edasise menetluse käigus ilmneb vajadus täiendavate uuringute järele, siis viiakse need läbi ja lähtutakse tulemustest planeeringulahenduse väljatöötamisel.

Rõuge kirikumaa, Pihlaka ja Hariduse tn 7 katastriüksuste maakasutuse sihtotstarve on maatulundusmaa 100%, katastriüksused on hoonestamata ja kuuluvad EELK Rõuge Koguduse omandisse. Aleviku katastriüksuse maakasutuse sihtotstarve on üldkasutatav maa 100%, katastriüksus on hoonestamata ja kuulub Rõuge vallale. Katastriüksused 25195 Käätso-Rõuge-Luutsniku tee ja 25157 Rõuge rahvamaja tee on riigimaanteed maakasutuse sihtotstarbega transpordimaa 100%. Juurdepääs planeeringualale kavandatakse Rõuge rahvamaja teelt algava ühendustee kaudu.

PlanS § 124 lõike 2 alusel on detailplaneeringu eesmärk eelkõige üldplaneeringu elluviimine ja planeeringualale ruumilise terviklahenduse loomine. Planeeringuala paikneb haldusreformieelse Rõuge valla territooriumil, mille osas kehtiv üldplaneering puudub. Detailplaneeringu koostamise kohustusega juhud on esitatud PlanS § 125 lõigetes 1-3 ning lõike 3 kohaselt võib kohaliku omavalitsuse volikogu olulise avaliku huvi korral algatada detailplaneeringu koostamise alal või juhul, mida sama paragrahvi lõigetes 1 ja 2 pole ette nähtud. Detailplaneeringuga soovitakse kavandada terviklik ruumilahendus ligikaudu 30 põhihoone ja neid teenindavate ehitiste kasutamiseks, millega aleviku osa laieneb märkimisväärselt. Ühtlasi paikneb planeeringuala Haanja looduspargis ja Natura 2000 võrgustikus. Projekteerimistingimuste menetluse kasutamine ei ole antud juhul terviklahenduse väljatöötamiseks otstarbekas ega võimaldaks adekvaatselt hinnata sellise arenduse mahu juures võimalikku mõju keskkonnale, mistõttu on detailplaneeringu algatamine vajalik ja põhjendatud.

Detailplaneeringu algatamine on kooskõlas valla arenguvajadustega ning kõrgema taseme strateegiliste planeerimisdokumentidega. Ala on elamuarenduseks soodsa paiknevusega, asudes olemasoleva kompaktse asustuse vahetus läheduses, kus see ühendub olemasoleva infrastruktuuriga.

Detailplaneeringu algataja, vastuvõtja ja kehtestaja on Rõuge Vallavolikogu ning planeeringu koostamise korraldaja on Rõuge Vallavalitsus (Ööbikuoru 4, Rõuge alevik, Rõuge vald, vald@rougevald.ee). Planeeringu koostaja selgub hanke tulemusel.

Otsusega saab tutvuda Rõuge valla dokumendiregistri avalikus vaates, valla veebilehel ning eelneval kokkuleppel Rõuge vallamajas.

Lisainfo: Maret Einla (maret.einla@rougevald.ee, 520 6945).