Sotsiaalvaldkonna üldinfo

Sotsiaalosakonnast saab nõu ja abi järgmistel teemadel:

  • sotsiaalnõustamine;
  • sotsiaaltoetuste maksmine;
  • sotsiaalteenuste osutamine;
  • eestkoste seadmine;
  • laste ja lastega perede hoolekande korraldamine;
  • vanemliku hoolitsuseta jäänud laste asendushooldusele paigutamine;
  • eakatele ja puuetega inimestele vajalike teenuste osutamine;
  • koduteenuste osutamine;
  • üldhooldusteenusele suunamine.

Sotsiaalvaldkonna ametnike kontaktid

Sotsiaaltöö spetsialistide ja lastekaitsespetsialisti vastuvõtud vallamajas ja teenuskeskustes toimuvad esmaspäevast neljapäevani ja eelneval kokkuleppel vastava spetsialistiga. Reedeti vastuvõtte ei toimu.

Sotsiaalvaldkonna ametnikud

Abivallavanem haridus- ja sotsiaalalal 

Kadri Kangro
514 8615
kadri.kangro@rougevald.ee
Sotsiaalnõunik Ametikoht täitmata, asendab Kadri Kangro
Sotsiaaltöö spetsialist (eestkoste)  Mirjam Humal 5307 3260 mirjam.humal@rougevald.ee

Rõuge piirkonna sotsiaaltöö spetsialist

Maire Grosmann

785 9138
5330 0153

maire.grosmann@rougevald.ee

Haanja piirkonna sotsiaaltöö spetsialist

Maie Kalnapenkis

787 8834
523 7065 

maie.kalnapenkis@rougevald.ee

Misso piirkonna sotsiaaltöö spetsialist

Marika Heinvee

5340 3744

marika.heinvee@rougevald.ee

Mõniste ja Varstu piirkonna sotsiaaltöö spetsialist

Signe Arumäe

5334 1640

signe.arumae@rougevald.ee

Lastekaitsespetsialist Diana Bondareva 5915 1456 diana.bondareva@rougevald.ee

Perede tugiisik

Triinu Ülper 5191 1500
triinu.ylper@rougevald.ee

Rõuge piirkonna sotsiaalhooldustöötaja

Kristel Kõlli

529 5062

kristel.kolli@rougevald.ee

Haanja piirkonna sotsiaalhooldustöötaja

Marge Valb

5347 3150

marge.valb@rougevald.ee

Misso piirkonna sotsiaalhooldustöötaja

Eerika Eensalu

5307 2744

eerika.eensalu@rougevald.ee

Mõniste piirkonna sotsiaalhooldustöötaja

Ilze Koemets

506 0140

ilze.koemets@rougevald.ee

Varstu piirkonna sotsiaalhooldustöötaja

Kati Vettik

5303 0145

kati.vettik@rougevald.ee

 

 

Sotsiaalvaldkonna teated

Uuendus toimetulekutoetustes: õppivad noored saavad edaspidi suurema toetuse, taotlemine muutub lihtsamaks

Sotsiaalministeerium
PRESSITEADE
23.04.2025

Sotsiaalminister Karmen Joller esitas kooskõlastusringile seaduseelnõu, millega muudetakse toimetulekutoetuse süsteemi, muutes selle lihtsamaks, õiglasemaks ning ajakohasemaks.

Sotsiaalhoolekande seaduse muutmise eelnõu suurimad võitjad on õppivad 18–19-aastased noored ning samuti pered, kus laps elab vaheldumisi mõlema vanema juures. Sama eelnõuga vähendatakse taotlemisel nõutavat bürokraatiat, mis teeb toetuse saamise inimestele arusaadavamaks ning vähendab kohalike omavalitsuste töökoormust. 

Jolleri sõnul peab toetuste süsteem peegeldama reaalseid olukordi – olgu selleks vaheldumisi oma vanemate eraldi kodudes elav laps või noor, kes vajab tuge, et kooli lõpetada. 

„Uuendustega astume olulise sammu edasi – toetame õppimist, arvestame perede tegelikku elukorraldust ja vähendame bürokraatiat. Võidavad pered ja õpilased, ametnikud hoiavad aga aega kokku," ütles sotsiaalminister Joller. „Õppiv noor hakkab saama toetust kauem. Aga mitte vähem tähtis pole see, et riik suunab teda oma haridusteed lõpuni käima ning annab selleks suurema toetuse."  

Seni kehtinud kord näeb ette, et pärast 18. sünnipäeva muutub noor täiskasvanuks ning tema eest makstav toetus langeb. Kavandatava muudatusega säilib kõrgem, lapse piirmääras toetus (240 eurot kuus) ka 18–19-aastastele, juhul kui nad jätkavad kesk- või kutsehariduse omandamist. Võrreldes täiskasvanu piirmääraga tähendab see peredele kuni 80 euro suurust lisatuge kuus. 

Teiseks oluliseks muudatuseks on võimalus arvestada toimetulekutoetuse määramisel lapse tegelikku elukorraldust juhul, kui ta elab vaheldumisi mõlema vanema juures. Praegune süsteem eeldab toetuse määramist vaid ühe vanema järgi, kuid see ei vasta enam paljude perede reaalsusele. Edaspidi saab toetust jaotada mõlema vanema vahel vastavalt sellele, kuidas laps nende vahel elab – see võimaldab arvestada kaasaegseid perekonnamudeleid õiglasemalt ja paindlikumalt. 

Lisaks muutub kogu toetuse taotlemise protsess lihtsamaks. Kui praegu peab inimene esitama hulgaliselt dokumente ja tõendeid, siis tulevikus hangib osa vajalikest andmetest otse riiklikest registritest kohalik omavalitsus. Toetuse määramisel kasutatakse täpsemat hinnangut, sealhulgas pangakonto väljavõtet, mis aitab paremini hinnata tegelikku abivajadust. Taotlusprotsess muutub ühtlaseks kogu Eestis ning selle aluseks saavad selged juhised ja ühtne taotlusvorm. See aitab vältida piirkondlikke erinevusi ning tagab kõigile taotlejatele võrdsed tingimused. 

Toimetulekutoetus on riiklik ajutine rahaline abi inimestele ja peredele, kelle sissetulekud ei kata esmavajadusi. Aastal 2024 sai seda toetust 15 562 leibkonda ning kokku rahuldati ligi 94 000 taotlust.  

Sotsiaalhoolekande seaduse muudatus saadeti kooskõlastamiseks teistele seonduvatele ministeeriumidele ja asutustele. Pärast muudatuste jõustumist töötatakse välja ka ühtne taotlusvorm ning konkreetsed juhised kohalikele omavalitsustele, et süsteem toimiks ühtselt ja selgelt kogu riigis.