Vabadussõja mälestussammas

 

Vabadussõjas langenud ja haavadesse surnud 200 rõugelase mälestuseks püstitati koguduse pastori Valter Viksi eestvedamisel 1926. a. kiriku juurde, teisele poole Rõuge-Haanja maanteed kunstnik Voldemar Melliku (1887-1949) poolt modelleeritud mälestussammas. Samba esiküljel on kivisse raiutud tekst: "1918-1920. Au langenuile! Tänulik Rõuge kihelkond" Ausammas avati pidulikult 3.10.1926 kindral Juhan Tõrvandi (1883-1942) poolt.

Ühel 1945. a. sügisööl ausammas õhiti enamlaste poolt ja pronkssõdur ning kuju aluskivid kaevati samba lähedale maasse. Kohalik kunstnik Aksel Ollmann, teades kuju kultuurilist väärtust, kaevas põlvest purustatud pronksmehe öösel maa seest välja, laenas hobuse ja vankri, viis 2.28 m pikkuse ja 320 kg raskuse kuju koju ja mattis oma talu õuel maasse. Operatsiooni läbiviimisel oli abiks August Kirch ja Osvald Kimask. Hiljem ehitas A.Ollmann samasse kohta puukuuri.

bielludes pühendas ta kujuga seotud saladusse ka abikaasa Linda. Suvel 1988 toimus mälestussamba jalamil koosolek, kus arutati ausamba taastamist. Aga vabaduse valvuri saatus oli teadmata. Siis tegi koosolekul viibinud A.Ollmanni lesk Linda kuju asukoha teatavaks. Kohe mindi ja kaevati see välja, asetati autole, kaeti Heino Kanni poolt alles hoitud sini-must-valge lipuga, sõideti ausamba jalami lähedale ja paigutati seejärel H.Kanni aita hoiule.

Kuju restaureeris Ars Monumentaal ja 30. oktoobril 1988. a. ausammas taasavati.