Tartu 2024 pälvis 1,5 miljoni euro suuruse Melina Mercouri preemia

Euroopa Komisjon autasustas sihtasutust Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna programmi eduka ettevalmistamise ja selle mitmekülgsuse eest 1,5 miljoni euro suuruse Melina Mercouri preemiaga.

Autasu annab Euroopa Komisjoni kultuurivolinik Tartu 2024-le üle 26. jaanuaril Tartus, mil algab Euroopa kultuuripealinna avatseremoonia „Kõik on kokku üks!". Preemia läheb kultuuripealinna sündmuste täiendamiseks.

Tartu linnapea ja Tartu 2024 nõukogu esimehe Urmas Klaasi hinnangul näitab autasu, et kultuuripealinna tegemisi on Euroopas märgatud. „Tartu üks tugevusi on kindlasti see, et teeme koostööd kogu Lõuna-Eestiga ja viime ka siinset eripärast kultuuri väljapoole. Kultuuripealinna aastal tuleb siia palju rahvusvahelisi kultuuritegijaid üle maailma ning 2024. aastal on palju, mida avastada," lisas Klaas.

Samuti tõi Euroopa Komisjon otsuse tegemisel esile Tartu 2024 programmi mitmekesisust. „Ekspertkomisjon hindas Tartu 2024 soovi pakkuda külastajatele väga erinevaid üritusi, mis avavad terve aasta vältel külastajatele Lõuna-Eesti kultuuripärandit ka vähemnähtud valdkondades, põimides kohaliku eripära rahvusvahelisega," rääkis Tartu 2024 juht Kuldar Leis.

Leisi sõnul jaotab Tartu 2024 Melina Mercouri preemia terve aasta peale peamiselt kultuuripealinna suure publiku arvuga sündmustele. Preemiaga toetatakse näiteks Autovabaduse puiestee suvepidu, Pariisi filharmoonia Veljo Tormise „Unustatud rahvad" ettekannet ja Jaapani kunstniku Ryoji Ikeda soolonäitust Eesti Rahva Muuseumis, maailmakuulsate artistide Tartusse toomist ning kultuuripealinna aasta lõpupidu.

Tartu 2024 kaitses sõltumatu ekspertkomisjoni ees edukalt kolm vaheraportit, mis käsitlesid kultuuriprogrammi kokkupanemist, kunstilise meeskonna sõltumatust, Euroopa mõõdet, turundusstrateegiaid, tegevuste eelarvestamist ning kultuuripealinna tiitli kandmise mõju seiramist.

Kultuuripealinna meeskond kohtus ekspertkomisjoniga viimase vaheraporti kaitsmisel 7. novembril. Tartu 2024 esindasid raporti kaitsmisel Tartu linnapea ja Tartu 2024 nõukogu esimees Urmas Klaas, sihtasutuse juht Kuldar Leis, loovjuht Kati Torp, Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots, teabe- ja turundusvaldkonna juht Marili Vihmann, uuringute spetsialist Annika Jalak ning rahvusvaheliste suhete juht Erni Kask.

Kultuuripealinnu seiravasse ja nõustavasse komisjoni kuuluvad kultuurijuhid, -uurijad ja -loojad Austriast, Bulgaariast, Eestist, Hispaaniast, Hollandist, Poolast, Portugalist, Prantsusmaalt, Rumeeniast ja Saksamaalt. Eesti riigi valitud esindajad komisjonis on sihtasutust Tallinn 2011 juhtinud Mikko Fritze ja Arvo Pärdi keskuse juht Anu Kivilo.

Autasu on saanud nime kultuuripealinnade idee looja, Kreeka poliitiku ja näitlejanna Melina Mercouri järgi. Preemiale saavad kandideerida Euroopa kultuuripealinna tiitli kandvad linnad, kui nad täidavad võetud eesmärgid ning suudavad seda raportitega tõestada.

Tartu 2024 eelarve Euroopa kultuuripealinna korraldamiseks on viie aasta peale kokku koos Melina Mercouri preemiaga 26 miljonit eurot.

Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta Tartus ja Lõuna-Eestis algab 26. jaanuaril Tartu südalinnas suurejoonelise avatseremooniaga „Kõik on kokku üks!". Enam kui tuhande sündmusega kultuuriprogrammiga saab tutvuda tartu2024.ee.