Kadri Kangro, abivallavanem: kadri.kangro@rougevald.ee.

Rõuge valla haridusvõrgu ümberkorraldamine - uudised ja teated

« Tagasi

Sidusamaks koolieluks on vaja lapsevanemate, õpetajate ja ka kogukonnaliikmete panust

Kolmapäeval, 10. aprillil toimus Haanja rahvamajas dialoogiring teemal „Kuidas lapsevanemaid ja kogukonna liikmeid sidusamalt kooliellu kaasata?". Vestluses osales 13 inimest Haanja Koolist, kogukonnast ja vallavalitsusest.

Teema avamiseks jagasid osalejad kaasamisega seotud ootusi ja kogemusi. Haanja Kooli olulisim tugevus on ühtehoidev koolipere ning hästi toimiv koolisisene koostöö. Haridusvõrgu ümberkorraldamise protsessis vajatakse kindlust, et olemasolevat kooli sisekogukonda ei killustataks ning sidus meeskonnatöö jätkuks. Lapsevanemate kaasamine on olnud kerge esimeses kooliastmes, kus vanemad tunnevad enam seotust lapse õpiteega ning on aktiivsemad klassijuhatajaga suhtlemisel. Väljakutsena nähti teise ja kolmanda kooliastme õpilaste vanemate kaasamist. Haanja Kooli eripära on suur teenindusala, millest tulenevalt on vaja leida võimalusi erinevate piirkondade inimeste sidumiseks ühtseks kogukonnaks.

Dialoogis osalejad jagasid arusaama, et kaasamise võtmeküsimus on aktiivsete inimeste väärtustamine ja võimestamine. Sädeinimeste kaudu levib kooli hea maine ning kasvab huvi siin toimuva vastu. Kuidas leida rohkem inimesi, kes oleks valmis ühiseid tegevusi algatama ja ellu viima? Viimaste aastate kriisid on vähendanud inimeste jaksu eestvedamisse panustada ning paljude perede jõud kulub igapäevase ellujäämise nimel võitlemisele. Selles olukorras on järjest olulisem leida võimalusi, kuidas kool, lapsevanemad ja kogukond saaksid vastastikku kasulikud olla ning üksteist toetada. Osalejad tõid esile, et kõige paremini on kaasamine õnnestunud, kui inimesi kutsutakse selge eesmärgi eest vastutama ja selle nimel ühiselt tegutsema. Haanja Koolil on mitmeid tugevaid traditsioone, mille raames saab lapsevanemaid ja kogukonda teadlikumalt koos toimetama innustada. Koolipere vajab, et koostöö eestvedajad tuleks ka kogukonnast, sest õpetajate koormus on suur ning nemadki väsivad. Tuleb ühiselt aidata inimestel oma tugevusi avastada ja koostöösse panustada ning samas austada igaühe vajaduste ja võimaluste erinevusi. Kõige tähtsam on, et kaasamine võimestaks lapsi ja täiskasvanuid, aitaks kasvatada juuri ja kuuluvustunnet.

Dialoogi lõpuringis lubasid osalejad keskenduda enam nii enda kui teiste märkamisele ja anda igapäevaste toimetamiste käigus oma panuse erinevate osapoolte kooliellu kaasamiseks.

Vestlusringi kokkukutsujad saadavad põhjalikuma kokkuvõtte kohtumisest kõigile osalejatele.

Järgmine dialoogiring toimub Haanja rahvamajas kolmapäeval, 15. mail kell 17.30 ja oodatud on kõik, kellele elu Haanimaal korda läheb.

Kohtumisest tegi kokkuvõtte Triin Rõõmusoks.