Rõuge vallavalitsuse kriisiteated
Käitumisjuhised elanikele: valmistumine elektrivõrkude sünkroniseerimiseks
Valmistume koos suureks sammuks Eesti energiajulgeolekus!
Kliimaministeerium ja Elering on seadnud eesmärgiks, et see muudatus kulgeks sujuvalt ja tarbijad seda ei märkaks. Kuigi tehnilisi riske ei tohiks kaasneda, on alati oluline olla valmis võimalikeks ootamatusteks.
Soovitused igale inimesele:
- Mõelda läbi, mida sinu ja su pere jaoks tähendab, kui kodus pole elektrit, vett ja/või kütet.
- Valmistuda kodus iseseisvalt hakkama saama vähemalt nädal aega.
- Hoida kodus varusid oma vajadustest lähtuvalt: vesi, toit, ravimid ja muu sinule vajalik.
Lisainfot elektrikatkestuseks valmistumise kohta leiab aadressilt https://www.olevalmis.ee/et/juhis/elektriga-varustamise-katkemine.
Elektrikatkestuseks valmistudes tuleb tankida sõidukite paagid ja laadida kodus kõik aku toitel töötavad elektriseadmed, et pere tuleks iseseisvalt toime võimalikult pikka aega ning oleks olemas liikumise võimalus.
Rõuge valla kriisiinfo- ehk kerksuskeskused pikemate elektrikatkestuste korral
Pikema elektrikatkestuse korral avatakse Rõuge valla teenuskeskused ja vallamaja kerksuskeskustena, kus elanikud saavad:
- jooksvat kõige värskemat kriisiinfot,
- laadida mobiiltelefone ja muid hädavajalikke väikeseadmeid,
- varuda joogivett ning käia tualetis.
Kerksuskeskused avatakse elektrikatkestuse kolmandal päeval. Need toimivad elektrigeneraatorite toel esialgse kava kohaselt vähemalt iga päev kell 9–12, vastavalt vajadusele ja võimalustele võivad ajad muutuda.
Rõuge valla kriisiinfo- ehk kerksuskeskuste asukohad:
- Rõuge vallamaja: Ööbikuoru 4, Rõuge alevik
- Haanja teenuskeskus: Võru tee 15, Haanja küla
- Misso teenuskeskus:Tsiistre tee 3, Misso alevik
- Mõniste teenuskeskus: Mendise, Mõniste küla
- Varstu teenuskeskus: Järve 1, Varstu alevik
Käitumisjuhised inimestele (allikas: olevalmis.ee leht)
Mõtle läbi, millised on elektrikatkestuste mõjud sinu kodus ning kuidas neid leevendada. Näiteks missuguste seadmete töö sõltub elektrist: lambid, pliit, külmkapp, pesumasin, TV ja raadio, seadmete laadimine jne. Samuti võivad välisuste kiibid ja väravad toimida ainult elektriga. Enamasti sõltub elektrist ka kodune veevarustus ja kanalisatsiooni äravool. Pikema elektrikatkestuse ajal võivad kauplused, apteegid ja tanklad olla suletud.
Veendu, et sul on kodus olemas kõik vajalik, et vähemalt nädal aega ise hakkama saada. Seetõttu varu vajalikud asjad juba täna!
Vaata, millised varud peaksid sul kodus olemas olema.
Veevaru ja kanalisatsioon
Varu koju joogivett, kui sinu maja veevarustus sõltub elektrist või sa pole kindel, kuidas see täpselt töötab. Kui sõltud ühisveevärgist, siis on vee- ja kanalisatsiooniteenus tagatud, pumplaid hoitakse töös generaatoritega. Pikema elektrikatkestuse korral võidakse veevarustust ööpäeva lõikes ajaliselt piirata.
Joogivett varu 3 liitrit inimese kohta vähemalt üheks ööpäevaks. Mõtle läbi, kust joogivett vajadusel juurde saada.
Endale lähima loodusliku veeallika leiad siit.
Muust looduslikust veekogust võetud vett, sealhulgas lumevett, keeda suurel kuumusel 10 minutit või kasuta veepuhastusvahendeid (filtrid, tabletid).
Jälgi kohaliku omavalitsuse teadaandeid elanike joogiveega varustamise kohta.
Küte ja soojus
Kui sinu kodu soojavarustus sõltub elektrist, mõtle läbi alternatiivsed võimalused. Kui sinu toasoe sõltub keskküttest, uuri teenuseosutajalt, kas ja kuidas on sinu piirkonnas tagatud selle toimimine ka elektrikatkestuse korral.
Ahju, kamina või puupliidi olemasolul jälgi, et küttekolded oleks hooldatud ning küta mõistlikult.
Kui sellised võimalused puuduvad, kasuta sooja hoidmiseks vaid ühte ruumi. Sulge uksed, aknad ja ventilatsiooniavad ning tihenda kohad, kust soojus võib toast väljuda.
Alternatiivseid kütteseadmeid (nt gaasiradiaator või -soojendi) kasuta vastavalt kasutamisjuhistele ja tuleohutusreeglitele.
Generaatori olemasolu korral kontrolli selle töötavust ja kütte piisavust.
Kui sul hakkab kodus liiga külm, mine võimalusel lähedaste juurde või pöördu kohaliku omavalitsuse poole.
Kodused varud
Hoia kodus toiduvaru, mida saad kasutada ka olukorras, kui sul pole kuumutamise võimalust. Abiks on ka grill, matkapliit või priimus, mille abil toitu valmistada. Sealjuures järgi kõiki tuleohutusnõudeid!
Toiduvaru võiks olla midagi sellist, mida sa ka igapäevaselt tarbid ning saad ringluses hoida. Ära unusta lemmiklooma!
Osa toidust võiks olla lihtsasti valmistatav ja pika säilivusajaga. Sobivad ka kohe tarbitavad toidud (konservid, kuivikud, küpsised, pähklid, müslibatoonid jne).
Pea meeles, et elavat tuld ei tohiks kunagi järelevalveta jätta ning põlemisel tekivad mürgised gaasid. Matkapliiti, priimust ja väligrilli kasuta ainult õues!
Veendu, et kodus oleks patareidel töötav raadio ja taskulamp (vm alternatiivne valgusallikas). Patareide varu võiks samuti kodus olemas olla.
Side ja sularaha
Kui elektrikatkestus kestab pikka aega, võivad töötamast lakata ka sularahaautomaadid ja kauplused.
Hoia rahakotis pisut sularaha, millega saad maksta ka siis kui kaardimaksed ei toimi.
Igaühel võiks olla varuks sularaha, et maksta ühe nädala hädapäraste kulutuste eest. Ka hoiupõrsast võid leida vajaliku summa pisiostudeks.
Hoia oma akupangad laetuna! Nende abil saad laadida telefoni või lampi, raadiot jne. Kasuta akupanka säästlikult ja vaid vältimatu vajaduse korral, nii pikendad nende tööaega.
Side- ja elektri puudumisel oled olukorra arengutega kursis patareitoitel või dünamoga raadio abil. Alternatiivina saad kasutada ka autoraadiot (hoia auto kütusepaak alati vähemalt pooltäis). Pea meeles, et riik jagab infot ERR kanalites ning Vikerraadios.
Selgita välja oma kohalikust omavalitsusest, kus asub sinu kodukandi kerksuskeskus, kust saad kriisiajal infot, nõu ja abi.
Lisainfot kerksuskeskustest leiab siit.
Koolid ja lasteaiad
Rõuge Põhikooli ja Rõuge Lasteaia õpilastele ja lastevanematele saadetakse käitumisjuhised ette Stuudiumi/Eliisi kaudu ning teadetena paberil.
Kui elektrikatkestus kestab vähemalt 12 tundi ja elekter ei ole tagasi koolipäevale eelneval õhtul kell 20, siis on lasteasutused järgmisel päeval suletud ja bussid ei sõida.
Edasiste päevade kohta jagatakse jooksvat infot valla kerksuskeskustes.
Elutähtsa teenuse osutajate lastele tagatakse lastehoid alates kolmandast elektrikatkestuse päevast (kui see on tööpäev) Rõuge Lasteaia Viitina majas (täiendav info lapse õpetajalt).
Vaata ka:
- Rõuge valla kriisiinfo kaart: olulised teenused ja infotahvlid
- Rõuge valla kriisikomisjoni põhimäärus Riigi Teatajas
- Vallavalitsuse korraldus: Rõuge valla kriisikomisjoni moodustamine