Projekt „Green School Dining / Roheline Koolitoit“

Neli omavalitsust Eestist ja Lätist on otsustanud teha koostööd tervisliku ja maitsva koolitoidu pakkumiseks koolides ja lasteaedades.

2023. aasta oktoobrikuus algas Eesti-Läti piiriülene koostööprojekt „Green School Dining / Roheline Koolitoit", mille käigus otsitakse lahendusi mahetooraine osakaalu suurendamiseks ning koolirestorani kontseptsiooni juurutamiseks haridusasutustes. Projekti partnerid Setomaalt, Rõugest, Smiltenest ja Tukumsist on ühiselt leidnud, et tervisliku ja maitsva koolitoidu pakkumine on meie laste tervise ja heaolu seisukohalt väga oluline.

Projekti eesmärk on leida võimalused ning luua ühine pikaajaline strateegia mahetooraine osakaalu suurendamiseks üle 20% Setomaa ja Rõuge valla haridusasutustes. Smiltene ja Tukumsi valdades on samal ajal eesmärgiks 20% mahetooraine osakaalu saavutamine. Lisaks tegeletakse koolitoitlustuse korraldamise kvaliteedi tõstmisega kaasates selleks aktiivselt kooliõpilasi ja -töötajaid.

Strateegia ja tegevuskava koostamise käigus kogutakse andmeid mahetooraine kättesaadavuse kohta piirkonnas ning kaardistatakse kooliköökide vajadusi tooraine hankimisel. Samuti küsitakse omavalitsustöötajatelt, koolijuhtidelt, kokkadelt ning õpilastelt ettepanekuid ja arvamusi, kuidas saaks toitlustust veel paremini korraldada ning mahetoorainet veel enam kasutada. 2024/2025 kooliaastal alustatakse strateegia elluviimisega ja korraldatakse erinevaid üritusi nagu retsepti- ja kokkamisvõistlused koolides, ekskursioonid mahetaludesse väiksematele koolilastele, õppereisid ja koolitused kokkadele, koolijuhtidele ja omavalitsustöötajatele ning mahetootjatele jne.

Projekti juhtpartner on MTÜ Setomaa Liit ja partnerid Rõuge vallavalitsus ning Tukumsi ja Smiltene vallavalitsused Lätist.

Projekt „Green School Dining / Roheline Koolitoit" viiakse ellu perioodil 01.10.2023–30.09.2025 ning selle elluviimist toetab INTERREG Eesti-Läti Programm 2021–2027.

Projekti kogueelarve on 374 050 eurot, millest ERDF toetus on 299 240 eurot. Rõuge valla eelarve on 87 400 eurot, millest toetuse osa on 69 920 eurot.

Info: Reet Reiman, projektispetsialist (reet.reiman@rougevald.ee)

Mahe ja tervislik toit on oluline

Rõuge vald hakkab veelgi enam edendama tervisliku ja mahetoidu osakaalu koolides ning lasteaedades. Eesti-Läti programmi 6. voorus toetati koostööprojekti „Rohelised ja tervislikud toitlustuslahendused koolides ja lasteaedades maapiirkonnas". Projekti partneriteks on Setomaa Liit ja Rõuge vald Eestist koos Smiltene ja Tukumsi omavalitsustega Lätist. Üheskoos võetakse ette arvukalt tegevusi arendamaks koolitoitlustuse lahendusi ja suurendamaks mahetoidu osakaalu ning tõhustamaks koostööd omavalitsuste, koolide ja kohaliku toidu tootjate vahel. Projekti tegevused algavad septembris käesoleval aastal ja kestavad 2025 aasta lõpuni.

Esmalt alustatakse hetkeolukorra kaardistamise ja uuringuga koos ühise tegevusplaaniga. Kui täpsemad vajadused ja suunad paigas siis viiakse koolides vanemate klasside õpilaste vahel läbi mitmeid kokkamisvõistlusi. Noorematel on võimalus osaleda ekskursioonidel mahetaludes. Läti farmerid tulevad tutvuma Lõuna-Eesti tootjatega ning Eesti tootjad lähevad õppevisiidile Vidzeme piirkonda. Kooli kokkadele pakutakse põnevaid koolitusi ning õppereisi Rootsi. Kohalike omavalitsuste- ja koolide esindajad tutvuvad heade koolitoidu näidete lahendustega, osalevad praktilistes töötubades.

Projekti maksumus on 374 000 eurot, Rõuge valla osa kolme aasta peale 87 400 eurot (sh toetus ligi 70 000 eurot).

Projekti juhtpartner on Setomaa Liit.

Info: Rutt Riitsaar, arendusnõunik, rutt.riitsaar@rougevald.ee