Uudised ja teated

Noorsootöö nädal tähistab mitmekesisust ja erinevuste aktsepteerimist

Haridus- ja Noorteamet 
PRESSITEADE 
11.11.2024 

Täna algav noorsootöö nädal tähistab mitmekesisust ja erinevuste aktsepteerimist

Haridus- ja Noorteamet (Harno) ootab kõiki tähistama 11.–17. novembrini toimuvat üle-eestilist noorsootöö nädalat. Sel aastal juba 14. korda toimuva sündmuse peateema on "Erinevus rikastab".

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallase sõnul mängib noorsootöö olulist rolli noorte väärtuskasvatuses ja ennetustöös, aidates ühtlasi vältida radikaliseerumist ja äärmuslike hoiakute levikut. „Noorsootöö meetodite abil saab kujundada noortes positiivseid hoiakuid ja arendada oskusi, mis on neile endile edaspidises elus vajalikud, kuid tähtsad ka laiemalt ühiskonna vaates. Erilist tähelepanu pööratakse riskirühmade noortele, kellele järjepidev toe pakkumine on võtmetähtsusega," ütles Kallas. 

Haridus- ja Noorteameti peadirektor Jaak Raie sõnas, et tänases ühiskonnas, kus väärtustame sallivust, üksteisega arvestamist ja mitmekesisust, aitab noorsootöö neid väärtusi ka noorte seas edasi anda. Seetõttu keskendume noorsootöö nädala raames just nendele teemadele. „Noorsootöötaja ülesanne on luua igale noorele vajalik tugi ja turvaline keskkond oma küsimuste ja murede lahendamiseks – kedagi ei jäeta üksi," selgitas Raie. 

„Noorsootöö pakub noortele mitmekesiseid võimalusi iseseisvuse kujunemiseks, ühiskondlikuks kaasatuseks ning kultuuri- ja väärtuspädevuste arendamiseks. Noorsootöö nädala raames toome need võimalused esile, et rõhutada valdkonna olulist rolli noore inimese arenguteel lisaks kooliharidusele," selgitas Harno noortevaldkonna peaekspert Elizaveta Cheremisina.

Nädala raames toimub üle Eesti erinevaid sündmusi noortele ja noorsootöötajatele, mis on märgitud virtuaalsele Eesti kaardile noorsootöö nädala kodulehel. Näiteks 12. novembril korraldab Tõrva Avatud Noortekeskus eesti ja ukraina noortele suunatud ühispäeva Kultuuriklapp, kus läbi erinevate tegevuste saadakse veelgi rohkem tuttavaks üksteise kultuuridega. Tartu noori oodatakse näiteks kolmapäeval Maailmakohvikusse, mis toob kokku erinevas vanuses noored ja Tartu linna otsustajad ning Kohila Avatud Noortekeskuses toimuvad kogu nädala vältel temaatilised töötoad. 

 Noortevaldkonda puudutav statistika

  • Eestis on 2024. aasta seisuga 293 021 noort vanuses 7-26 (Statistikaamet, 2024). 
  • Eestis on ligi 18 000 noort, kes ei õpi ega ei tööta. See arv moodustab tervelt 12% kõikidest 15-26aastastest noortest (Statistikaamet, 2023). 
  • 2022. aasta rahvusvahelise kodanikuhariduse uuringu kohaselt toetavad Eesti 8. klasside tüdrukud soolist võrdõiguslikkust palju enam kui poisid ning pea pooled (49%) poistest arvavad, et mehed sobivad poliitilise liidri ametisse paremini kui naised.  
  • Eesti õppekeelega koolide õpilaste hoiakud soolise võrdõiguslikkuse suhtes on toetavamad kui vene õppekeelega koolide õpilaste hoiakud (ICCS 2022 Eesti raport). 
  • Uuringu "Noortevaldkonna töötajaskonna töötingimused" kohaselt teenis 2022. aastal 70% täiskohaga noortevaldkonnas töötajatest alla 1500 euro kuus, 55% alla 1300 euro ja 30% alla 1000 euro, Eesti keskmine brutokuupalk oli sel aastal 1685 eurot. 
  • Üle Eesti on kokku 288 noortekeskust (Statistikaamet, 2023).