« Tagasi

Vana-Võromaal läks lahti fotojaht

1. juunil kõlas stardipauk võistlusmängule fotojaht „Püvvä pildi pääle!". Võistlusele on oodatud Vana-Võromaal tehtud fotod, millel näeb võrokeste ummamuudu elu ja olemist. Osalema oodatakse nii Vana-Võromaa elanikke kui ka selle piirkonna külalisi. 

„Mi kanti teedäs häste võro keele perrä, a meil omma ka uma kombõ, tegemise-tallitamisõ ja tsipa esimuudu aoarvaminõ. Võrokõnõ esi tuud panõ-i tähelegi, a kiä mujjalt tulõ, näge õkva är, et meil om elo tan ummamuudu," avab piirkonna eripära Võru Instituudi direktor Rainer Kuuba. „Püvvämi tuud ummamuudu olõmist sõs pilte pääl kah näüdädä – midä inämb om erinevit pilditegijit, toda põnõvambit pilte või tulla." 

Võistlusele on oodatud pildid kohalikel kommetel põhinevatest toimetustest, olgu need siis argipäevased või pidulikud. Fotole võiks jäädvustada näiteks suitsusauna kütmise, leivateo, jaanipäeva pidamise, lõõtspilli mängimise, seenel-marjal käigud, käsitöö tegemise, taluloomade talitamise – kõik selle, mida osatakse teha käsitsi ja alalhoidlikult ning mille tegemiseks võetakse aega. 

Võistluspildid tuleb laadida üles fotojahi kodulehele fotojaht.visitvoru.ee. Lehel on kirjas ka täpsem info ning jahieeskirjad. Ülesriputatud pilte saavad kõik vaadata ja oma lemmikutele ka punkte anda.  

Võistlus kestab kogu suve ja kuldsema aja sügisest ning lõpeb 15. oktoobril. Võistluse jooksul loositakse pildistajate vahel välja väiksemaid auhindu Vana-Võromaa ettevõtjatelt, võistluse lõpus selguvad peaauhinna ning rahvahääletuse auhinna võitja. Rahvahääletuse võitja saab auhinnaks Uma Meki tooteid. Peaauhind on fotopoe 300 euro väärtuses kinkekaart. Võitja kuulutatakse välja simunapäeval, 28. oktoobril 2021. 

Vana-Võromaa fotojahti korraldavad SA Põlvamaa Arenduskeskus, SA Võrumaa Arenduskeskus ja Võru Instituut. Fotojahilt kogutud pilte kasutatakse Vana-Võromaa tutvustamisel nii veebimeedias kui ka trükistes. Osa saagist jääb hoiule Vana-Võromaa muuseumide fotoarhiivi.   

Vana-Võromaa on põline kultuuripiirkond, mis eristub naabritest nii keele kui ka kommete poolest. Võrokeste põline kogukond hoiab traditsioonilist maa-elulaadi ning esivanematelt päritud kombeid. Piirkonnas kõneldakse tänapäevasest eesti keelest hoopis teistmoodi keelt – võru keelt (võro kiilt), mida on kõneldud siin maanurgas vähemalt paar tuhat aastat. Vana-Võromaa on üks turismi sihtpiirkondi Lõuna-Eestis. 

Lisainfo: 

Külli Eichenbaum (Võru Instituut): tel 5661 1924; kylli.eichenbaum@wi.ee

Kaisa Äärmaa (Võrumaa Arenduskeskus): tel 5698 4971;  kaisa.aarmaa@vorumaa.ee