Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud täiendavad piirangud alates 06.03.2021

Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks otsustasid valitsuse liikmed laiendada olemasolevaid piiranguid toitlustuse- ja kaubandusettevõtete jaoks, mis hakkavad kehtima laupäevast, 6. märtsist. Lõpu- ja riigieksameid tegevad õpilased lubatakse alates 15. märtsist osalisele kontaktõppele. Vastav korraldus plaanitakse vastu võtta homme. Uued piirangud kehtivad esialgu 28. märtsini.

„Tänasel päeval oleme olukorras, kus koroonaviirusesse nakatumise langetamine ilma täiendavate piiranguteta ei ole võimalik," nentis peaminister Kaja Kallas. „Täiendavate piirangute üle otsustamisel arvestasime tõsiasjaga, et nakatumine on eriti kõrge sotsiaalselt aktiivsetes vanuserühmades – tööealiste ja noorte hulgas. Arstiabi kättesaadavus on Eestis juba vähenenud ning haiglate koormus läheneb kriitilisele piirile. Meie eesmärk on praeguses olukorras tagada Eesti tervishoiusüsteemi toimepidevus. Igaühe vastutus on piirangutest kinni pidada, kuid näeme, et peame tõhustama selle üle ka järelevalvet. Piirangutega kaasneb ühiskonnale igas mõttes suur kahju, seega peame kõik koheselt oma kontakte vähendama miinimumini."

6. märtsist kehtima hakkavad täiendavad piirangud

Toitlustus- ja kaubandusettevõtted

Toitlustusasutustes ja kaubandusettevõtetes hakkab kehtima 25 protsendi täitumuse piirang. Nädalavahetustel peavad kaubandus- ja toitlustusettevõtted olema suletud, argipäeviti peavad toitlustusettevõtted uksed sulgema kell 18, toidu kaasamüük jääb lubatuks. Avatuks tohivad jääda toidupoed ning esmavajalikud poed, näiteks apteegid ja prillipoed, samuti nn drive-in-müüki võimaldavad kauplused. Välimüügi aladele, näiteks turgudele, hakkab kehtima klientide hajutatuse nõue.

Spordivõistlused ja liikumisüritused

Spordivõistlused ja liikumisüritused on lubatud ainult professionaalsetele sportlastele ning erivajadusega inimestele on lubatud liikumisüritused.

Valitsuse otsusel tuleb ära jätta Estoloppeti suusamaratonide sarja Haanja maratoni, mis oli plaanitud 6. märtsiks.

Haridus

Alates 15. märtsist lubatakse õpilastel, kes teevad 2020/2021 õppeaastal põhikooli lõpueksameid ja riigieksameid, kontaktõppele kahel päeval nädalas. Koolid peavad rakendama viiruse leviku ennetamiseks vajalikke meetmeid vastavalt haridus- ja teadusministeeriumi juhistele.

Lisaks piirangutele soovitab valitsus kõikidele inimestele vähendada kontakte miinimumini ning juhul, kui kohtumine on hädavajalik, teha seda mitte rohkem kui 6-inimeselises rühmas. Tööandjatele ja töötajatele soovitab valitsus võimalusel rakendada kaugtööd.

Valitsus otsustab täiendavad toetusmeetmed kriisis kannatavatele sektoritele sel nädalal.