Taotluste vastuvõtt eraisikute ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni rajamiseks lõppeb 20. aprillil

Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) avas kolm aastat tagasi eraisikutele suunatud ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniga liitumise toetuse. Selle aja jooksul on riik toetanud üle 5000 majapidamise, võimaldades 14,1 miljoni euro eest välja ehitada puhta joogivee saamiseks vajalik torustik ja nõuetekohane reoveesüsteem. Seoses eelarve täitumisega lõpetab KIK 20. aprillil 2021 taotluste vastuvõtu.

KIKi veemajanduse valdkonnajuhi Tõnn Tuvikese sõnul on eraisikute huvi toetuse vastu olnud erakordselt suur. „KIK-i toel on saanud endale joogivee- ja reoveekanalisatsiooni ühenduse mitmed inimesed, kellel teenuse tarbimise võimalus varasemalt puudus. Toetuse abil on tänaseks kvaliteetse veevarustuse saanud 9300 inimest ja nõuetekohase reoveesüsteemi ca 13 000 inimest," lisab ta.

Kolme aasta jooksul on enim taotlusi esitatud Tallinna ja selle ümbruse (927), Laulasmaa (421), Muraste (333), Aruküla (329), Võru (312) ja Vääna-Jõesuu (296) asulate elanikelt.

„Taotlusvooru kinnitatud eelarvest, 15,3 miljonist eurost, on rahastusotsustega kaetud 14,1 miljonit eurot, seega on eelarve maht peaaegu ammendunud. Veel saame vastu võtta loetud arv taotlusi. Lõplik rahastatavate projektide hulk sõltub mitmest asjaolust, näiteks tänaseks esitatud taotluste rahastusotsustest, valminud projektide odavnemise tõttu vabanenud vahenditest ja projektide katkestamistest," selgitab KIKi projektikoordinaator Kadri Haamer ja lisab, et need, kelle taotlused on tänaseks juba esitatud ja hindamisel, on eelarves sees.

Toetust saavad küsida füüsilised isikud, kelle majapidamine asub keskkonnaministri poolt kinnitatud reoveekogumisalal. Seda saab kontrollida KIKi kodulehel. Toetust antakse reoveekogumisaladel elamu ühendamiseks ühisveevärgi ja/või -kanalisatsiooniga või kogumismahuti rajamiseks või ümberehitamiseks ning alla 2000 tarbijaga reoveekogumisalal ka elamule omapuhasti rajamiseks või ümberehitamiseks.

Taotlusi võetakse vastu 20. aprillini E-toetuse keskkonnas või KIK-i kodulehel avaldatud taotlusvormil e-posti või posti teel. Täpsema info tingimuste kohta leiab KIKi kodulehelt.

Toetuse eesmärk on tagada inimestele kvaliteedinõuetele vastava joogivee kättesaadavus. Toetust antakse struktuuritoetuste perioodi 2014-2020 meetmest „Veemajandustaristu arendamine" ning Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi vahenditest. Meetme töötas välja Keskkonnaministeerium.

Toetusega seotud lisainfo:

Kadri Haamer