« Tagasi

Kasside-koerte steriliseerimisest ja kastreerimisest

Kasside ja koerte steriliseerimine ja kastreerimine on väga oluline, kui ei soovita ootamatuid pesakondi. See vähendab ka mitmete terviseprobleemide võimalikku teket ja lahendab mõningaid käitumisprobleeme.

Emased loomad võivad poegi tuua mitmel korral aastas. Nad ei planeeri oma tegevust, vaid käituvad instinktiivselt. Nende jaoks on jooksuaeg, poegimine ja poegade kasvatamine väga stressirohke ja kurnav tegevus. 

Kassi tiinus kestab umbes kaks kuud ning kass võib uuesti tiineks jääda juba enne poegade emapiimast võõrutamist. Enamasti saavad kassid 2−6 poega. Sage poegimine kurnab kassi organismi ning kassipoegadele on järjest raskem leida häid kodusid. Kassipojad saavad suguküpseks juba 4−5 kuu vanuselt, seega võib aastase perioodi jooksul ühest emakassist alanud poegimine viia kasside arvukuse juba väga suureks. 

Koera tiinus kestab samuti umbes kaks kuud, enamasti on pesakonnas kuni viis poega. Poegimine kurnab koera ning kutsikatele on väga raske leida häid ja usaldusväärseid kodusid. 

Poegade ärahoidmiseks on tänapäeval mitmeid võimalusi, nt hormoontabletid ja -süstid, mida tuleb iga mõne aja järel korrata, aga ka operatsioon, mis on ühekordne ja püsiv. Operatsioon tekitab enamasti kõige vähem edaspidiseid komplikatsioone ning kokkuvõttes on see odavam kui hormoonvahendid. 

Steriliseerimine aitab emaste loomade puhul ära hoida ka hilisemas eas tekkida võivaid terviseprobleeme nagu emakapõletik (mädaemakas), piimanäärme vähk, emaka- ja munasarjavähk... 

Kastreerimine aitab isaste loomade puhul sageli muuta nad kodusemaks ja rahulikumaks, sest sellega kaob neil huvi kodu lähedal olevatele indlevatele emastele järele joosta ning nende pärast teiste isastega kakelda. Lisaks aitab kastreerimine ennetada munandivähi teket, eesnäärme probleeme ja erinevate kasvajate-songade teket. 

Hormoontabletid ja -süstid lükkavad pidevalt inda edasi, need ei paku jäädavat tulemust. Nende manustamist tuleb pidevalt meeles pidada, lisaks võib pikaajaline hormoontablettide ja hormoonsüstide kasutamine põhjustada piimanäärme kasvajaid, mädaemakat ja teisi terviseprobleeme. 

Selle vältimiseks on looma steriliseerimine/kastreerimine parim lahendus, see väldib soovimatuid pesakondi ja hilisemaid võimalikke terviserikkeid. Loomi soovitatakse steriliseerida võimalikult vara, et vältida mitteoodatud pesakondi. Emaseid kasse saab operatsioonile viia juba umbes kuue kuu vanusena või kui ta kaalub juba vähemalt 2,5 kg; ülemist vanusepiiri ei ole. Emaste koerte puhul soovitatakse võimalusel oodata, kuni esimene jooksuaeg on ära olnud. Isaste koerte puhul saab kastreerida ka umbes kuue kuu vanusena. Soovitame sel teemal suhelda täpsemalt oma loomaarstiga, sest iga loom on erinev. 

Steriliseerimise ja kastreerimise kohta levib ka palju valearusaamasid. 

Vanast ajast levinud teadmine, et emane loom peab elu jooksul vähemalt ühe pesakonna poegi ilmale tooma, on iganenud arusaam − loomale see mingisugust kasu ei too ning loomaarstid seda ei toeta. 

Emastele loomadele tehakse steriliseerimise operatsioon, mille käigus eemaldatakse munasarjad ja emakas, isaste loomade puhul teostatakse kastreerimine, mille puhul eemaldatakse munandid. Tihti on isaste loomade puhul kastreerimine abiks ka käitumisprobleemide lahendamisel, kassidel eriti märgistamine ja „pulmas" käimised. 

Üldiselt maksab kasside kastreerimine alla 50 euro ja kasside steriliseerimine üle 50 euro. 

Koerte kastreerimine maksab umbes 100 eurot ja steriliseerimine oleneb koera kaalust. 

Eesti Loomakaitse Selts korraldab igal aastal erinevate kliinikutega koostöös sooduskampaaniat, mille käigus pakutakse soodsamalt steriliseerimist ja kastreerimist, see toimub enamasti veebruaris-märtsis. 

Varjupaikades on palju loomi, kellel pole kodusid. Kui otsid endale looma, siis mõtle varjupaigast võtmise peale. Seal on palju kodutuid loomi ja neid tuleb sinna iga päev juurde. 

Septembri keskel oli näiteks Võru varjupaigas kodu ootamas 53 kassi ja 6 koera. Üle Eesti ootas oma koju jõudmist 521 kassi, 107 koera ja 30 pisilooma.

Lisainfot steriliseerimise ja kastreerimise kohta saate loomakliinikutest või kohalikelt loomaarstidelt. 

Loomakliinikud Võrus: 

  • Sodalis väikeloomakliinik – Pikk 21 (510 2559, info@sodalis.ee)
  • Võru Farmax loomakliinik – Tartu tn 31 (782 2912, 5666 7912; voru@farmax.ee)

Allikad: Eestimaa Loomakaitse Liit, Eesti Loomakaitse Selts.