« Tagasi

Filmi Vargamäe külastuskeskus

Filmi Vargamäe külastuskeskus asub Vastse-Roosa külas. Siin filmiti 2017. ja 2018. aastal suurfilmi "Tõde ja õigus". Siinsed hooned ja rajatised ehitati algselt vaid filmi tarbeks, kuid kompleks sai omanäoline ja muutus nii koduseks, et filmitegijad otsustasid selle alles jätta. Nii saigi alguse Filmi Vargamäe külastuskeskus.

Filmi Vargamäe ala suurus on 12 hektarit, millest suure osa moodustavad põllud. Külastuskeskuse keskmes asub Mäe Andrese talu oma nelja hoonega. Selle ümber saab näha teisigi filmist tuttavaid kohti: sauna-vanade elamist, suurt kivi, väljamäe kuuskede raiumise kohta ja muidugi naabrimehe Oru Pearu taluhooneid. Kompleks on unikaalne, sest osa sellest on autentne eesti talumajapidamine ja teine osa kuulub filmimaailma. Avastamisrõõmu jätkub siin kõigile!

Lahtiolekuajad

Filmi Vargamäe külastuskeskus on avatud 15. maist 15. septembrini kell 10–17:

  • 15.05–30.06 ja 16.08–15.09 neljapäevast pühapäevani
  • 01.07–15.08 esmaspäevast pühapäevani

Kontakt ja aadress

Tüviste, Vastse-Roosa küla, Rõuge vald, Võrumaa 66013

Telefon: +372 502 9724

E-post: ingrid@filmivargamae.ee

Keskuse külastamise võimalused:

  • Omal käel ringkäik külastuskeskuse alal ja hoonetes keskuse lahtiolekuajal;
  • Ettetellimisel giiditeenus filmi valmimise lugude ja külastuskeskuse rajatiste tutvustamisega (kestvusega 1-1,5 tundi) soovitud ajal, sh väljaspool külastuskeskuse lahtiolekuaega;
  • Ettetellimisel grupikülastus soovitud ajal, sh väljaspool külastuskeskuse lahtiolekuaega (sisaldab keskuse piletit ja ringkäiku külastuskeskuses giidi juhtimisel (kestvusega 1-1,5 tundi);
  • Soovi korral lisatasu eest väike kehakinnitus kohapeal (karask võiga ja taimetee).

Muud teenused:

Pakett "Õhtusöök Filmi Vargamäel" sisaldab giidiga külastust külastuskeskuse alal ning hoonetes kestvusega ca 1,5 tundi ja selle järel Mäe Andrese rehetares kolmekäigulist õhtusööki kvaliteetsest kohalikust toidust (UUS!). Paketti saab tellida korraga vähemalt 4-le kuni 15-le inimesele väljaspool külastuskeskuse lahtiolekuaegasid.

Vaata teenuste hindasid juba lähemalt siit: http://www.filmivargamae.ee/teenused

Ülevaade filmist "Tõde ja õigus"

Suurfilm "Tõde ja õigus" on Eesti 100. sünnipäevaks valminud mängufilm, mis põhineb A.H. Tammsaare samanimelise romaani esimesel osal. 2 tundi ja 45 minutit pika filmi stsenaariumi autor ja režissöör on Tanel Toom. Filmi kesksetes osades teevad kaasa näitlejad Priit Loog (Andres), Maiken Schmidt (Krõõt), Ester Kuntu (Mari), Priit Võigemast (Pearu), Simeoni Sundja (Juss), Indrek Sammul (sauna-Madis) ja Marika Vaarik (saunatädi). Filmis osales arvukalt näitlejaid – kokku 102 nimelist näitlejat ning lisaks taustanäitlejad.

"Tõde ja õigus" esilinastus 20. veebruaril 2019. Filmivõtted algasid 2017. aastal ja filmimiseks kulus pooleteise aasta vältel 75 võttepäeva. Suur osa stseene filmiti tänase Filmi Vargamäe külastuskeskuse asukohas Vastse-Roosal, kuhu ehitatigi filmi tarbeks nö. filmi-Vargamäe. Võrumaale rajati Vargamäe seetõttu, et režissöör pidas Järvamaal asuva ajaloolise Vargamäe muuseumikompleksi hooneid ja maastikku liiga tänapäevaseks. Lisaks filmiti ka mujal Eestis, näiteks Järva-Madise ja Järva-Peetri kirikutes, Vastseliina kõrtsis ja Esna vanas vallamajas. Oru Pearu maja filmifassaad pärineb Eesti Vabaõhumuuseumist ning kiviaed filmiti üles Läänemaal Nõva külas.

Filmivõteteks rajati talukompleksi hoonete juurde ka vajalikud põllud ja peenramaad. Näitlejad õppisid vanu käsitööoskusi (näiteks ketramist) ja talutööde tegemist. Et filmivõtete asukohas puudub elekter, siis varustati võttekohta generaatorauto abil. Lisaks võteteks kasutatavatele hoonetele rajati filmi-Vargamäele ka muu infrastruktuur (kostüümilaod, toitlustusala, teed, parkla, jne). Linateose eelarve oli 2,5 miljonit eurot.