Volikogu võttis vastu Rõuge valla 2021. aasta eelarve

Rõuge vallavolikogu võttis teisipäevasel, 2. märtsi e-istungil vastu Rõuge valla 2021. aasta eelarve, mille maht on 15,58 miljonit eurot.

Eelarve põhitegevuse tulud on 8,9 ja põhitegevuse kulud 8,9 miljonit eurot ning investeerimistegevuse kulud koos laenude ja toetustega 6,2 miljonit eurot.

Valla eelarve koostamise lähtealuseks on arengukava, eelarvestrateegia, tegelikud võimalused ja kindlad vajadused. Rõuge valla 2021. aasta eelarve koostamisel on lähtutud reaalsetest tuludest ja kuludest 2019. ja 2020. aasta andmete põhjal. Kulude planeerimisel jälgitakse, et oleks tagatud eelarvevahendite sihipärane, optimaalne ja säästlik kasutamine. 2020. aastal alandas tulude laekumist COVID-19 viirusega seotud keeruline olukord ja selle mõju majandusele. Laekumiste vahe leevendamiseks pani riik õla alla, anti erakorralisi toetusi. 2021. aastaks on tulude prognoos tehtud pisut optimistlikumalt – lootuses, et majandus kevadel taastub.

Aasta eesmärk on viia ellu suures mahus investeeringuid. Käsil on valla üldplaneeringu koostamine, jätkame ühinemistoetuse vahenditest kokku lepitud investeeringud valla erinevates piirkondades. Plaanis on vahetada Rogosi mõisa uksed, renoveerida Misso teenuskeskus, projekteerida ja ehitada Mõniste sotsiaal- ja tervishoiukeskuse hoone lift, jätkata Rõuge rahvamaja renoveerimist, parendada Mõniste koolihoone kompleksi energiatõhusust, ehitada ümber Mõniste kooli ja rahvamaja küttesüsteemide ning ehitada Varstu kergliiklusteed.

Vallal on käimas kolm suuremahulist PKT (piirkonna konkurentsivõime tugevdamise) projekti, mille kallal toimetatakse ning loodame nendega ka aasta jooksul lõpuni jõuda. PKT projekte on Rõuge vallas kolm: „Rõuge Ööbikuoru turismimaastiku arendus" ja „Haanja puhke- ja spordikeskuse väljaarendamine aastaringseks spordi-, turismi- ja puhkekeskuseks" ning „Suure Munamäe kui rahvusvahelise tähtsusega turismiatraktsiooni arendamine".

SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) toel renoveeritakse tänavavalgustus üle valla erinevates külades ning ehitatakse ujuvsillad Varstu järvele ning Nursi külakeskuse juurde jõele.

KREDEX-i toetuse abiga on plaanis lammutada Misso vana koolimaja ning luua selle vundamendile Piiriveere Liidri toetusel tänapäevane puhkeala.

Sotsiaalosakond jätkab Euroopa Regionaalarengu Fondi toel juba mitu aastat kestnud puudega inimeste kodude kohandamise projekti.

Jätkame projektiga „Kodud tuleohutuks", päästeamet toetab seda 6000 euroga ning vald lisab sama palju ka omalt poolt.

Ruusmäe sotsiaalmajas tehakse renoveerimistöid kahes korteris, vahetatakse torustik ja jätkatakse soojustamisega. Plaanis on remontida Rõuge hooldekodu katus, rajada mänguväljak Rõuge lasteaia Nursi rühmale, jätkata Rõuge staadioni ehitust ning Haanja rahvamaja saab invatualeti. Ka Varstu kooli staadioni rekonstrueerimine jäi käesolevasse eelarveaastasse.

Toetust said Rõuge kiriku tornikiivri ja Hargla kiriku käärkambri akende restaureerimine. Vee- ja kanalisatsiooniprobleemide lahendamiseks vallas saab toetust OÜ Rõuge Kommunaalteenused (osa KIK-i projekti omaosalusest, mis läheb käiku positiivse rahastusotsuse korral) ja toetust antakse ka Rõuge tuletõrjedepoo ehituseks.

Ka sel aastal saavad meie elanikud, ettevõtjad ja vabaühendused taotleda toetust oma tegemistele, olgu see siis Kagu-Eesti spetsialistidele mõeldud toetus eluaseme soetamiseks või renoveerimiseks, ettevõtlustoetus (voor lõppes 1. märtsil) või mittetulundustegevuse toetus. Elanikele antavatest toetustest on valla jaoks jätkuvalt üks prioriteete hajaasustuse programm, kuhu sel aastal on suunatud 70 000 eurot.

Eelarve tasakaalu viimine oli keeruline ja pikk protsess, selleks vaadati iga allasutuse kulud eraldi läbi ning püüti leida võimalikult säästlikke lahendusi. Tänan kõiki allasutusi koostöö, kaasamõtlemise, kompromisside ja mõistva suhtumise eest. Loodetavasti läheb eelarve tulubaasi laekumine plaanikohaselt ning saame kõik kavandatu ellu viia!

Katrin Urbanik

Finantsosakonna juhataja