Sotsiaalvaldkonna teated ja uudised

« Tagasi

Lõppes Kagu-Eesti sotsiaalvaldkonna arenguprogramm

"Andku jumal häda, küll abi saab"

2024. aasta oli Kagu-Eesti sotsiaalvaldkonnale kiire ja tegus aasta. Lisaks muudele igapäeva tegevustele osalesid kõik üksteist omavalitsust Kagu-Eesti sotsiaalvaldkonna arenguprogrammis, mida viis läbi Sotsiaalse innovatsiooni labor koostöös Sotsiaalkindlustusametiga.

Programmi peamine eesmärk oli parendada sotsiaalteenuste planeerimist, pakkumist, kättesaadavust ja ka suurendada koostööd omavalitsuste ja partnerasutuste vahel. Programm oli kokkupandud spetsiaalselt Kagu-Eesti omavalitsuste vajadusi ja väljakutseid silmas pidades.

"Olen üsna kindel, et programm tugevdas Kagu-Eesti omavalitsuste ja koostööpartnerite koostööd, piirkonna töötajad said uusi teadmisi ja oskusi, mida oma igapäevatöös kasutada," Lilia Raudheiding Sotsiaalkindlustusametist.

Programm oli väga praktiline ja tihe. Enamik tegevusi toimus Kagu-Eestis kohapeal – koolituspäevad ja teenusedisaini töötoad – Räpinas, Valgas, Võrus, Põlvas, Antslas, Otepääl ja Värskas. Kuid käidi ka väljasõidul Mõdrikul Heaolutehnoloogiate Laboris, kus tutvuti tänapäevaste nutikate abivahenditega, mida sotsiaaltöös kasutada. Toimus ka kaks õppereisi, et tutvuda parimate praktikatega mujal Eestis, mida oma piirkonnas rakendada. Näiteks külastati Narva ja Viljandi haiglat, kus tutvuti tegevuste ja teenustega, mida pakkuda sõltuvusprobleemide küüsis olevatele inimestele ja nende lähedastele. Viljandis oli võimalus tutvuda ka PAIK ja Koduhaigla projektidega. Saaremaal näidati, kuidas nemad pakuvad kodu- ja erinevaid varjatsioone varjupaiga teenusest. Sügava mulje jättis ka Haabersti klubimaja oma lähenemisega psüühikahäiretega klientidele.

Kogu aasta kestnud programmi jooksul lugesime kokku 1139 osalemist, erinevatest üritustest võttis osa 250 osalejat. Lõpuüritusel avaldas osalejatele ka oma tänu ja soovis julgust ning pealehakkamist teenuste parendamisega edasi minna Sotsiaalkindlustusameti peadirektor Maret Maripuu.

Kagu-Eestis kohapeal toimus kuusteist koolituspäeva, millest osade vastu on kindlasti Kagu-Eestis suurem huvi ja vajadus ka tulevikus, näiteks alkoholi ja narkosõltlastega seotud teemad ning enesehoiu ja vaimse tervise koolitused.

Teenusedisaini töötubades arendasid pooled omavalitsused koduteenust. Parimale teenuse arendajale oli ka auhind edasiseks teenusearenduseks Sotsiaalse innovatsiooni labori poolt, mille võitis tihedas konkurentsis Antsla valla sotsiaalosakond. Sotsiaalkindlustusamet ja Sotsiaalministeerium korraldavad uuest aastast meetme, mille raames on Kagu-Eesti sotsiaalosakondadel võimalik teenusedisaini protsessi käigus arendatud tegevustega edasi minna.

Evelin Kostabi
Sotsiaalse innovatsiooni labor
evelin@koosloome.ee