Kuuritsavõistlus aitab elus hoida Võrumaa iidset kalapüügikombestikku

 

Kuuritsavõistlus aitab elus hoida Võrumaa iidset kalapüügikombestikku

 

Viitinas toimub tuleval laupäeval, 21. juulil kalapüügivõistlus „Viitina kuurits", mis eristub teistest sellelaadsetest iidse ja tänapäeval ilma eriloata lubamatu püügiriista kasutuse poolest. Viitina järvel peetava kuuritsavõistluse siht on ühtaegu tutvustada esivanemate kalapüügiviisi ja samas pakkuda võimalust proovida kuuritsapüüki meelelahutuslikul moel.

Kuurits on lihtne püügiriist: tegu on puuraamile kinnitatud kalavõrguga. Sellega saab kalu püüda veekogude madalatest kaldaäärtest. Kuuritsapüük on meeskondlik tegevus, milleks läheb vaja nelja inimest. Püügiriista veavad mööda vett ja veepõhja kolm kalameest. Peale vedajate läheb vaja kotimeest, kes korjab võrku jäänud kalad kotti. Kuna toimetatakse kalda äärtes ja veekogu põhjas, siis kantakse kuuritsaga veest välja ka suur hulk muud materjali: lehti, oksi, veetaimi, prügi jms. Nõnda täitsid kuuritsapüüdjad omal ajal ka veekogu puhastaja rolli.

Esimene kuuritsapüügivõistlus peeti Viitina järvel juba 1998. aastal ning seda on järjepidevalt peetud nüüdseks 21 aastat. Võistluse idee autor on menuka folgilauliku Mari Kalkuni isa Mati Kalkun. Mullu võttis kuuritsavõistlusest osa tosin võistkonda ning tänavu oodatakse kala püüdma vähemasti sama suurt seltskonda.

Kalapüügivõistlust korraldab Viitina jahiselts, toetab keskkonnainvesteeringute keskus ja Rõuge vallavalitsus.

Teavet ürituse kohta saab küsida telefonil 517 4556 (Peep Kimmel).